" ارائه دهنده خدمات حسابداری و حسابرسی در استان خوزستان با همکاری تیم مجرب و حرفه ای"
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
ویژه مدیران شرکت ها و حسابداران : پس از دریافت برگ تشخیص مالیاتی چه باید کرد
پس از بررسی عملکرد سالیانه واحد اقتصادی توسط امور مالیاتی ، کارشناس و ممیز مالیاتی اقدام به صدور برگ تشخیص مالیاتی و پس از آن برگ قطعی مالیات می نماید . در زیر نمونه فرم خام و مراحل صدور برگ های فوق الذکر قرار داده شده است .

دانلود نمونه برگ تشخیص مالیاتی ..

دانلود نمونه برگ قطعی مالیاتی ..


برگ تشخیص چیست ؟


پس ازرسیدگی گروه ممیزی سه نوع برگ تشخیص صادرمی گردد

1:برگ تشخیص مالیات عملکرد
2 :برگ تشخیص مالیات حقوق
3 :برگ تشخیص مالیات تکلیفی .


نکته1: درصورتی برگ های تشخیص صادرمی گردندکه مودی ، مالیات قابل پرداخت داشته باشد. درصورتی که مالیات مربوط به هرکدام از موارد فوق صفر باشد برگ تشخیص برای آن صادرنمی گردد.

نکته2:  تمکین مودی به برگ تشخیص مالیات تکلیفی و حقوق ظرف سی روز موجب برخورداری از80 درصدجرایم می گردد.

نکته3: اعتراض مودی به برگ تشخیص بایستی ظرف 30روز از تاریخ ابلاغ صورت می گیرد.

برگ قطعی چیست ؟

پس ازصدوربرگ تشخیص واحد خدمات مالیاتی اقدام به صدوربرگ قطعی مالیات می نماید. برگ قطعی می تواند با مانده بدهی یا بدون مانده بدهی صادرگردد. درصورت عدم پرداخت مالیات توسط مودی دایره وصول اجرااقدام به وصول با ابزارهای قانونی که دراختیار دارد می نماید.

درصورتی که مودی تمکین به برگ قطعی نماید و مالیات مربوطه راپرداخت نماید ، از40درصد معافیت جرایم برخوردارمی گردد.


مواد قانون مالیاتهای مستقیم :

ماده 166 -
سازمان امورمالیاتی کشور می تواند قبوض پیش پرداخت مالیاتی، تهیه وبرای استفاده مودیان عرضه نماید . قبوض مذکور با نام و غیرقابل انتقال بوده و درموقع واریز مالیات مودی مبلغ پیش پرداخت، به اضافه دو درصد ( 2%) آن به ازای هر سه ماه زود پرداخت از بدهی مالیاتی مربوط کسر خواهدشد.

ماده 189 - اشخاص حقوقی و همچنین اشخاص حقیقی موضوع بندهای (الف) و(ب) ماده ( 95 ) این قانون چنانچه طی سه سال متوالی ترازنامه و حساب سود وزیان و دفاتر و مدارک آنان مورد قبول قرارگرفته باشد و مالیات هرسال را درسال تسلیم اظهارنامه بدون مراجعه به هیاتهای حل اختلاف مالیاتی پرداخت کرده باشند ، معادل پنج درصد اصل مالیات سه سال مذکور علاوه براستفاده ازمزایای مقرر درماده ( 190 ) این قانون به عنوان جایزه خوش حسابی از محل وصولی های جاری پرداخت یا درحساب سنوات بعد آنان منظور خواهدشد.

ماده 190 ـ علی الحساب پرداختی بابت مالیات عملکرد هرسال مالی قبل از سر رسید مقرر در این قانون برای پرداخت مالیات ‌عملکرد موجب تعلق جایزه‌ای معادل یک درصد (1%) مبلغ ‌پرداختی به ازای هر ماه تا سر رسید مقرر خواهد بود که از مالیات‌ متعلق همان عملکرد کسر خواهد شد.  پرداخت مالیات پس از آن‌ موعد موجب تعلق جریمه‌ای معادل دو و نیم درصد (2.5%) مالیات به ازای هر ماه ‌خواهد بود.

مبدأ احتساب جریمه در مورد مؤدیانی که مکلف به تسلیم ‌اظهارنامة مالیاتی هستند نسبت به مبلغ مندرج در اظهارنامه از تاریخ‌ انقضای مهلت تسلیم آن و نسبت به مابه ‌الاختلاف از تاریخ مطالبه و در مورد مؤدیانی که از تسلیم اظهارنامه خودداری نموده یا اصولاً مکلف به تسلیم اظهارنامه نیستند، تاریخ انقضای مهلت تسلیم ‌اظهارنامه یا سررسید پرداخت مالیات حسب مورد می‌باشد.

تبصره 1 ـ مؤدیانی که به تکالیف قانونی خود راجع به تسلیم ‌به موقع اظهارنامه یا ترازنامه و حساب سود و زیان و پرداخت یا ترتیب دادن پرداخت مالیات طبق اظهارنامه یا ترازنامه و حساب‌ سود و زیان و حسب مورد ارائة به موقع دفاتر و اسناد و مدارک خود اقدام نموده‌اند در موارد مذکور در مادة (239) این قانون‌، هر گاه برگ ‌تشخیص مالیاتی صادره را قبول یا با  ادارة امور مالیاتی توافق نمایند و نسبت به پرداخت مالیات متعلقه یا ترتیب دادن پرداخت آن اقدام‌ کنند از هشتاد درصد (80%) جرایم مقرر در این قانون معاف خواهند بود. همچنین، در صورتی که این گونه مؤدیان ظرف یک ماه از تاریخ ‌ابلاغ برگ قطعی مالیات نسبت به پرداخت یا ترتیب دادن پرداخت‌ آن اقدام نمایند  از چهل درصد (40%) جرایم  متعلقه مقرر در این قانون معاف ‌خواهند بود.

تبصره 2 ـ چنانچه  فاصلة تاریخ  وصول اعتراض مؤدی نسبت ‌به برگ تشخیص مالیات تا تاریخ  قطعی شدن مالیات از یک سال‌تجاوز نماید، جریمه دو و نیم درصد (2.5%) در ماه موضوع این‌ ماده نسبت به مدت زمان بیش از یک سال مذکور تا تاریخ  ابلاغ برگ ‌قطعی مالیات قابل مطالبه از مؤدی نخواهد بود. سازمان امورمالیاتی کشور مکلف است ترتیباتی اتخاذ نماید که رسیدگی و قطعیت یافتن مالیات مؤدیان حداکثر تا یک سال پس از تاریخ تسلیم اعتراض آنان صورت پذیرد.

ماده 192 -درکلیه مواردی که مودی یانماینده او که به موجب مقررات این قانون از بابت پرداخت مالیات مکلف به تسلیم اظهارنامه می باشد چنانچه ازتسلیم آن درمواعد مقرردراین قانون خودداری نماید مشمول جریم ه ای معادل ده درص د ( 10 %) مالیات متعلق خواهدبود.

تبصره – عدم تسلیم اظهارنامه توسط اشخاص حقوقی ومشمولان بندهای (الف) و(ب) ماده 95 این قانون موجب تعلق جریمه ای معادل چهل درصد( 40 %) مالیات متعلق می گردد ومشمول بخشودگی نمی شود.

درمورد مودیانی که اظهارنامه خود را تسلیم م ی نمایند حکم این تبصره نسبت به مالیات متعلق به درآمدهای کتمان شده یا هزینه های غیرواقعی که غیرقابل قبول نیز باشد جاری خواهدبود.


ماده 193 -نسبت به مودیانی که به موجب مقررات این قانون مکلف به نگهداری دفاتر قانونی هستند درصورت عدم تسلیم
ترازنامه وحساب سود وزیان یاعدم ارائه دفاتر مشمول جریم ه ای معادل بیست درصد ( 20 %) مالیات برای هریک از موارد مذکور و
درمورد رد دفتر مشمول جریمه ای معادل ده درصد( 10 %) مالیات خواهندبود.

تبصره – عدم تسلیم اظهارنامه وترازنامه وحساب سود وزیان در دوره معافیت موجب عدم استفاده از معافیت مقرر درسال مربوط
خواهدشد.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
شقایق سه شنبه 19 بهمن 1395 05:18 ب.ظ
میشه لطفا ثبت های مربوطه رو هم بهش اشاره بفرمایید در مورد مالیات ابرازی چه ثبتی صورت میگیره و همچنین بعد از قطعی شدن و پرداخت آن....
شرکت حسابداری و حسابرسی محاسبان خبره پاسخ داد:
با سلام و احترام
لطفا جهت دریافت مشاوره تلفنی رایگان با شماره تلفن های دفتر تماس حاصل فرمایید.
شرکت حسابداری و حسابرسی محاسبان خبره
معتمدی دوشنبه 24 اسفند 1394 07:29 ب.ظ
ممنونم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic